Avila & SegoviaSegovia:
Castilla ve Leon özerk bölgesinde,Madrid şehir merkezine 90 km uzaklıktaki Segovia,ortaçağdan kalma Alcazar ve Segovia’nın sembolü olan su kemerleri ile ünlüdür.
M.S. 50’li yıllarda inşa edildiği düşünülen Su Kemerleri Roma’lılar zamanından kalmadır.Eski şehirin merkezinde olan ana su kemeri, İspanya’nın en iyi şekilde korumuş olduğu değerlerinden biridir.
Eski şehir ana merkezi Plaza Mayor’un olduğu meydandır.Yol güzegahı üzerinde kuzu kebabı yiyebileceğiniz ünlü restaurantlar bulunmaktadır. İspanya’nın en eski şehirlerinden biri olan Segovia’da 12yy.dan kalma bir çok yapı görebilirsiniz.16 kilometre uzunluğa sahip olan su kemeri, Frio Nehri’nin suyunu taşır.
Tarihi yapı, 20. Yüzyıla dek kente temiz su taşımak amacıyla kullanılmıştır. Çift katlı olarak inşa edilen kemerlerin toplam sayısı ise 109’dur.
Tarihi İ.Ö. 200 lü yıllara dayanan şehir, İsabel la Catolica’nın 13 aralık 1474 yılında San Miguel de Segovia kilisesinde kraliçelik tacı giymesi ile beraber daha ayrı bir önem kazanmıştır.Bugünkü Alcazar’ın bulunduğu bölge, Keltler zamanındaki bir yerleşim alanı olarak kullanılmıştır.
1808 yılında Fransız’ların işgaline uğrayan şehir İspanyolların uzun yıllar süren bağımsızlık savaşı sonucunda geri alınmıştır.
Yemekleri ve kuzu çevirmesiyle ünlenmiş olan şehir,günümüzü ve tarihi aynı anda yaşayabileceğiniz, dar sokakları ve güzel yemekleri ile size hoş bir gün geçirmeyi garanti ediyor.Avila:
Kimi şehirler sarayları, katedralleriyle kimileri sıradışı doğalarıyla ön plana çıkar. İspanya’daki özerk Castile Leon bölgesinin tarihi kenti Avila surlarıyla tanınıyor. Suriçindeki tarihi bölgesi sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.Ambles Vadisi’ne yerleşmiş verimli topraklara sahip bu küçük tarım kenti, aslında İspanya’nın en yüksek yerleşimi. Deniz seviyesinden yüksekliği 1131 metreyi buluyor. Bu nedenle de kış ayları oldukça sert geçiyor. Kent çevresindeki dağların zirvesinde mart sonunda bile görülen karlar bunun göstergesi.
Surlar içinde kalan eski kentin küçük meydanlara açılan dolambaçlı sokaklarında birbirinden güzel yapılar arasında dolaşmak oldukça keyif verici.
Pazar Meydanı arkasında kalan “Comuneros” sokağı ve onun çevresindeki sokaklar, restoranların yoğun olarak bulunduğu mekanlar.


İspanya’nın Avrupa içerisinde çok özel bir yere sahip olduğu birçok gezgin tarafından onaylanmış olan durumlardan bir tanesidir. Avila da İspanya’nın Kastilya içerisinde bulunan olmazsa olmaz yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Siz de İspanya’nın olmazsa olmazı olan bu bölgeye mutlaka bir göz atmanız ve ardından kendinizin kültür bakımından ve kültür turizmi bakımından ne denli bilgi sahibi olduğunuzu siz de kısa süre içerisinde fark edebilirsiniz.