Barcelona

Barcelona
Avrupa’nın en renkli ve eğlenceli şehirlerinden biri olarak bilinen Barcelona, keyifli sosyal yaşamı, Katalan kültürünü yansıtan mimarisi, plajları, Tapas barları ve elbette tadına doyulmaz gece hayatıyla unutulmaz bir deneyim olacak. Birbirinden muhteşem eserlerin bulunduğu müzelerden yaşamın keyfine varacağınız sokaklara ve gezmeye doyamayacağınız saraylara kadar Barcelona’da geçirdiğiniz her an size bambaşka zevkler sunacak. Barcelona, İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Ayrıca Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalancadır.Barcelona’nın geçmişinin İspanya’dan daha eski olması ilginçtir. 9. yüzyılda Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuştur.

Kentin tarihi bölgesi Barri Gotic, Barcelona turunuza başlamak için ideal yerlerden bir tanesi. Barrio Gotic’teki dar sokaklarda dizilmiş tarihi binalar arasında keşfedilecek birbirinden güzel dükkanlar ve butikler sizi bekliyor. Şehrin keyifli yaşamına karışmak için günün her saati canlılıkla dolup taşan La Rambla caddesi sizi bekliyor.
Colon Meydanı ve La Rambla Caddesi             Casa BatlloPaseo de Gracia

Barcelona’da görülecek yerler :
Keyifle gezeceğiniz meydanlar ve bölgelerin dışında müzeleri ziyaret edebilir 4 km uzunluğundaki plajlarının tadını çıkartabilirsiniz. Barcelona’da görülecek o kadar çok yer varki,zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.


Parc Güell :
1900-1914 yılları arasında Antonio Gaudí tarafından yapılan Parc Güell, 1904- 1906 yılları arasında Josep Batlló tarafından yaptırılan La Casa Batlló, 1929 yılında Uluslarası sergi için yapılan “Poble Espanyol”, El Mercado de “La Boquería”, yapımına 1881 yılında başlanan ve inşaatı hala devam etmekte olan La Sagrada Familia de Barcelona,Motjuic Tepesi,Plaza de Catalunya,Plaza España ve kilometrelerce uzayıp giden canlı ve eğlenceli plajları size unutulmaz bir tatil anısı yaşatacaktır.


Barrio Gotico
Via Laietana’dan La Rambla’ya oradan da ve Akdeniz sahiline uzanan Barselona’nın eski şehir merkezidir. Ciutat Vella Bölgesi’nin de parçası olan bölge 19 ve 20. yüzyıllarda birkaç değişiklik yaşasa da bölgedeki binaların çoğu Ortaçağ’dan kalma tarihi yapılardan meydana gelmektedir. Bölgede bulunan Roma duvarı kalıntıları bölgede Romalıların da yaşadığının göstergesidir. Aynı zamanda bu alanda Ortaçağ Yahudi mahallesi de yer almaktadır. İspanya seyahatinizde tipik bir Ortaçağ Mahallesi olan Barrio Gotico Quarter’in trafiğe kapalı labirent gibi dar sokaklarını dolaşarak tarihi binaların görkemi arasında farklı duygular yaşamanın tadını çıkarmalısınız.

Casa Batllo
1887 ve 1905 yılları arasında inşa edilen Casa Batllo Barselona’da bulunan ikonik bir yapıdır. Antoni Gaudi’nun şaheseri olarak meşhurlaşan binanın yapımında Josep Maria Jujol, Joan Rubio, Domanec Sugranes i Gras, Francesc Berenguer i Mestres, Josep Canaleta ve Jaume Bayo gibi önemli mimarların da emeği olmuştur. 32 metre yüksekliğindeki yapı Ekspresyonist, Katalon Modernizmi ve Modern mimari tarzlarını aksettirmektedir. İspanya’nın en turistik yerlerinden biri olan Casa Batllo’yu mutlaka görmelisiniz.

La Rambla
Barselona’da bulunan 1,2 km uzunluğudaki dünyaca ünlü bir caddedir. Yol boyunca caddenin iki tarafında da yemyeşil ağaçlar seyreder. Bölge halkının ve turistlerin en fazla tercih ettiği gezi ve alışveriş noktalarından birine çevrilen La Rambla kentin merkezinde yer almaktadır. Bölge turizmin patladığı dönemlerde çok kalabalıklaşır ve kaldırım kafeleri ile hediyelik eşya sergileri hemen her yeri kaplar.