Kazablanka

                            Tiled fountain on Mosque Hassan in Rabat, Morocco                habous-quarter
Kazablanka, hem İspanyolca’da hem de Arapça’da beyaz ev anlamına geliyor. Şehre yüksek bir yerden baktığınızda da renginin beyaz olduğunu göreceksiniz. Fas’ta bu gelenek olmuş. Her şehrin neredeyse bir rengi var. Kazablanka’nın da beyaz. Dolayısıyla şehrin sahil tarafındaki evler de genel olarak beyazdır.
Kazablanka üç milyonluk nüfusuyla, Libya’dan Moritanya’ya kadar uzanan Magrep ülkeleri içinde en büyük şehir konumunda. Şehir aynı zamanda Fas’ın ve bölgenin en önemli ticaret merkezi…
Fas’ın ana havalimanına ev sahipliği yapan ‘beyaz şehir’ Kazablanka, pek çok kişinin Fas’ın havasını soluduğu ilk yer olsa da, ülkenin endüstri ve iş merkezi olması sebebiyle Marakeş ya da Fez’in egzotik havasıyla pek fazla yarışamıyor. Ancak Avrupa dokunuşlarının fazlasıyla görüldüğü kent, ülkenin diğer bölgelerinde olmayan modern bir havaya sahip.Kazablanka’nın turistik bölgeleri Fas’ın diğer kentleri kadar göz önünde değil, ancak gezilerinde kenti biraz daha derinden keşfetmeyi sevenler, Kazablanka’da unutulmaz anlar yaşayabilirler.


Kazablanka, beklentileri fazlasıyla karşılayan bir şehir. Tabii ki 1942 yılında vizyona giren Casablanca filminin şehrin adının duyulmasındaki etkisi bir hayli fazla. Dünyayı saran aşk filmi adeta tüm gezginleri Kazablanka’ya çekmiş. Fakat şunu da unutmamak lazım. Filmde sadece bir sahne Kazablanka’da geçiyor. Çünkü film Amerika’da çekilmiş. Ancak film şehrin adını dünyaya duyurduğu bir gerçek.Burası bizim için Kazablanka filmiyle öne çıkmış bir şehir. Ancak burası çok eski bir şehir değil. 15. yüzyılda burada bir liman var. Aslında burası bir balıkçı kasabası. 1913 yılına kadar Kazablanka’yı çok az kişi biliyor. Hatta 1942 yılına kadar Kazablanka’dan kimsenin haberi yok. Neden? Çünkü film 1942’de vizyona giriyor. Dünyada da gişelerde rekor kıran bir film olunca birden adı duyuluyor. Özellikle Ricks Cafe de filmle birlikte ziyaretçi akınına uğruyor. Günümüzde de rezervasyon yaptırmadan yer bulmanız neredeyse imkansız. Fas’ın yeni kurulan bir şehri olması nedeniyle aynı zamanda ülkenin en kalabalık ve en büyük şehri konumunda.


Kazablanka’da mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler :
Hasan II Camii
Kazablanka’nın eski şehri Medina’nın kuzey ucunda yer alan ve yapımı 1993 yılında tamamlanan Hassan II Camii, dünyanın en büyük ikinci camisi olma ve dünyanın en uzun minaresine ev sahipliği yapma özelliğini taşıyor. Şehrin bütününe hükmeden cami, içerisinde 25 bin, avlusunda ise 100 bin kişinin aynı anda ibadet etmesine imkan veriyor. Okyanusun hemen dibinde bulunan caminin her köşesinde şaşırtıcı ve karmaşık bir dekorasyon kullanılmış.
Medina
Kazablanka’nın eski şehri olan Medina, Fez ve Marakeş’teki Medina’ların sahip olduğu egzotik havayla yarışamasa da, labirent gibi karmaşık sokakları keşfedecek çok şey sunuyor. Bu çarşılarda aralarında kasap, fırıncı ve mum imalatçısı da olmak üzere pek çok esnaf yerli halk ile turistlere ürünlerini pazarlıyor. Kazablanka’nın kalbinin attığı yer olarak görülen Medina, yerel halkı en iyi gözlemleyebileceğiniz ve aynı anda alışveriş yapabileceğiniz bir yer. Medina’nın güneyinde tarihi türbeleri de ziyaret edebilirsiniz.
5.Muhammed Sarayı
Palace Mohamed V, Kazablanka’nın merkezi meydanı olarak tanımlanabilir. Aralarında Adalet Sarayı, merkez postane, Fransız Konsolosloğu ve Fas Merkez Bankası gibi pek çok önemli resmi kuruma ev sahipliği yapan Palace Mohamed V, 20’inci yüzyılın başlarında modern bir tarzda tasarlanmış. Büyük bahçelere ve merkezi bir çeşmeye ev sahipliği yapan meydan, akşamları gezinmek ve insanların arasına karışmak için en uygun yerlerden biri.
Corniche ( Korniş )
Kazablanka’nın deniz kenarında yer alan bölgesi Corniche, deniz görmeden yapamayanların özellikle ziyaret etmesi gereken bir bölge. Sahil şeridinin büyük bir kısmı lüks otel ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Gün boyunca burada bulunan beach clublarda eğlenebilir ya da halka açık olan plajlarda denizin ve güneşin keyfini sürebilirsiniz.
Morocco Mall
Korniş denen sahil şeridini bitirince, devasa alışveriş merkezi Morocco Mall’a geliyoruz. 250.000 metrekare üzerine inşa edilen bu üç katlı bina aynı zamanda Afrika kıtasının en büyük alışveriş merkezi ünvanına sahip.. Dünyaca ünlü birçok markalaya ev sahipliği yapan Morocco Mall içinde bir milyon litre su barındıran aquadream isimli bir akvaryumu da barındırıyor… 360 derecelik görüş açısına sahip akvaryumda 40 farklı balık türü var.
Merkez Pazar
Yerel halkın alışveriş telaşının günün her saatinde sürdüğü Rue Allal Ben Abdallah bölgesinde yer alan Kazablanka’nın canlı merkez pazarı, çoğunlukla kendini şehrin akışına bırakmak isteyen turistler tarafından ziyaret ediliyor. Pazar, özellikle fotoğraf meraklıları için oldukça ilgi çekici olacaktır. Pazarda plastik kaselerden Fas’ın ünlü terliklerine kadar pek çok ürünü satın almanız da mümkün.
Quartier Habous
Eski pazar yerinden çıkıp kraliyet sarayının hemen yanında yer alan ve Quartier Habous denilen yeni çarşıya geçiyoruz… Aslında burası da oldukça tarihi bir bölge… Mistik havası, zengin ürün çeşitliliği ve etkileyici ambiyansıyla şüphesiz Kazablanka’nın en güzel yerlerinden. Fas ve arap kültürünü yansıtan en güzel, en egzotik ürünleri buradan satın almanız mümkün…


LaFibule
Fas aynı zamanda muazzam lezzetleriyle damak tadınıza da hitap eden bir ülke. Kazablanka şehrinde gerçek Fas yemeği yemek için herkesin bize söylediği tek bir adres vardı; restoran “La Fibule”… Atlantik Okyanusu kıyısında deniz fenerinin hemen altında yer alan bu geleneksel restoran şehrin en ünlü lezzet noktası… Geleneksel bir dekorasyona sahip bu restoran Fas mutfağının iddialı yemeklerinden erikli, bademli kuzu etli tajin ve sebzeli kuskus ile meşhur olmuş ve ününü de sonun kadar hak ediyor… Yolunuz Kazablanka’ya düşerse bu enfes lezzetleri tatmanızı şiddetle öneriyoruz…
Basmane
La Corniche Plajı’nın yakınındaki Val d’Anfa Hotel’de yer alan Basmane Restaurant, Fas’ın ünlü tagine’lerini en lezzetli yapan mekanların başında geliyor. Geleneksel Fas lezzetlerini geleneksel Fas dekoruyla sunan Basmane’nin kandillerle aydınlatılmış yemek odaları, çiçeklerle donatılmış. Her şeyiyle Fas kokan Basmane’de atmosferi tamamlamak için geleneksel müzikler ve dans eşliğinde eğlence de unutulmamış. 24 saat açık olan Basmane, orta-üst segment restoranlar arasında bulunuyor.
Le Riad
Listede yer alan diğer restoranlara göre turistler tarafından çok daha az bilinen Le Riad, tipik bir Fas restoranı. Basit ancak lezzetli menüsüyle rahat ve keyifli bir yemek imkanı sunan Le Riad’da fas mutfağına özgü omletleri, balık tagine’leri ve et yemeklerini tadabilirsiniz. Kendinizi bir Faslı’nın evine yemeğe gitmiş gibi hissedeceğiniz Le Riad, orta-üst segment kategorisinde yer alıyor ve 11:45—22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.
Dar Beida
Sıra size Kazablanka’ya gittiğinizi tam olarak hissettirecek mekana geldi: Dar Beida. Yerel lezzetleri dansözlerin performansı ve Arap müzikleri eşliğinde tadabileceğiniz Dar Beida’da, eğlenceye en az yemek kadar önem veriliyor. Saat 19:00-02:00 saatleri arasında hizmet veren Dar Beida da orta-üst segmentte bulunuyor.

Casablanca Meydan                                          Casablanca Filmi 1942 - Kasablanka, hem unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın unutulmaz oyunculukları ile kült olmuş bir yapımdır. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır.                                       Kraliyet Sarayı Casablanca