Fez

Fez1
Eski adı “Fes el Bali” olan, Dünya’nın en eski imparatorluklarından biri olan bu şehir, Fas’ ın da üçüncü büyük şehri. Tabakhaneleri ile meşhur şehrin eski kent merkezinde yürürken bu enteresan kokunun nereden geldiğini fazla düşünmeye gerek yok tabii.. Fez, Fas’taki “Dünya Mirası” ilan edilen ilk kent ve Dünya’nın en büyük araçsız şehir alanı olarak kabul ediliyor. Marakeş ve Kazablanka‘ nın daha turistik olarak ön plana çıkması sebebiyle, eğer gerçekten Fas kültürünü deneyimlemek istiyorsanız gitmeniz gereken tek yer belki de Fez.

Fez, Fas’ın eşsiz dini mekanları ve muhteşem bir kültür merkezini barındıran en eski şehridir. Binlerce gezgin her yıl, paha biçilmez tarihi anıtları görmek için geziyor, pitoresk pazarlarda dolaşıyor ve gezegendeki en karmaşık medina mahallesinde dolaşıyor, dünyadaki önemli bir dönüm noktası olan ’Fes el-Bali’. Medine, 200 camiyi ve aynı sayıda kiliseyi yoğunlaştırıyor. İnanılmaz derecede karmaşık bir labirent oluşturan 6.000 caddenin inanılmaz bir iç içe geçmesidir.

Fez kenti 791 yılında kuruldu, bugün Fas’ın imparatorluk şehirlerinden biri olan ve Kuzey Afrika’daki en büyük İslami kültür merkezi olan ülkenin en büyük dördüncü şehri. Günümüz Fes el-Bali’nin her biri ayrı bir camiye sahip olan küçük bir alan olduğu 13. Yüzyıla tarihlenmektedir. Daha sonra, tüm dağınık bölgeler birleştirildi. Bu yerler meraklı turistler için bir cazibe merkezi işlevi görür.
Toplamda, çok sayıda devlet ve dünya öneminin de bulunduğu Fez’de 800’den fazla cami var. Şehrin tarihi ve kültürel zenginliğini koruduğu halde, modern metropollerin altyapı geliştirme düzeyi açısından daha az değil. Özellikle yabancı konuklara yöneliktir: şehir, çok cazip pazarlar, binlerce ilginç mağaza ve alışveriş merkezinin yanı sıra modern gezginler arasında popüler olan eğlence tesislerine sahiptir.
Şehrin modern görünümü ve hayatın çılgınca ritmi, kültürel geleneklerinin gelişmesini ve gelişmesini engellemez. En ilginç ulusal el sanatlarından biri bakır takı ve iç eşyaların imalatıdır. Bu muhteşem sanat formu ile tanışmak isteyen gezginler, şehrin en iyi atölyelerinin bulunduğu ’Seffarine’ Meydanını ziyaret etmek için ayrılıyor. Her gün yerel zanaatkârlar, şekilsiz metal unsurları, hayranlık uyandırıcı halkın önünde inanılmaz derecede güzel çanaklar, şamdanlar ve sanat eserlerine dönüştürüyorlar.


Yüzlerce yıl önce olduğu gibi, Fez’de deri boya ve işleme atölyeleri faaliyet gösteriyor. Özel mağazalarda sunulan kıyafetler en yüksek kalitede. Yüzlerce yıldır değişmeyen eski deri merkezlerini ziyaret eden turistlerin en sevilen eğlence merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak, tüm meraklı gezginler önemli bir şeyi dikkate almalıdır. Cildi işlemek için kullanılan boyalar, birçoğu oldukça spesifik ve hoş olmayan bir kokuya sahip olan doğal maddelerden üretilmiştir. Aynı zamanda, her gün deri merkezlerini ziyaret eden yüzlerce turistin kafasını karıştırmaz ve gezilerin tadını çıkarır.
El Qarawiyyin Üniversitesi binası, şüphesiz, şehrin en ilginç mimari yapılarından biridir. Üniversite çok eskidir – henüz 859 yılında kurulmuştur. Bugünlerde El-Karawiyyin Üniversitesi bile İslam dünyasının en önemli ve en ünlü eğitim merkezlerinden biri olmaya devam etmektedir. Zaouia Moulay Idris II’ye yapılan ziyaret de unutulmaz bir vaat vaat ediyor. Türbe ulusal tarzda lüks bir tasarıma sahiptir. Binanın içinde, ziyaretçiler değerli ve kutsal eserlerin zengin bir koleksiyonunu görebilirler. Ancak Kraliyet Sarayı, Fes’in en ünlü kalesidir.


Fes’te başlıca görülecek yerler :
Bab-ı Jloud (Blue Gate, Mavi Kapı):
Medina Fez yani Fez eski şehir merkezine açılan kapı. Eğer eski şehir merkezine taksi ile gelecekseniz taksiciler kesinlikle Bab Boujloud’a gitmek istediğinizi söylemelisiniz zira şehirde 7 tane kapı mevcut.
Dar Batha ise Fez Medina’nın merkezinde yer alan eski bir saray. Günümüzde seramik ve ahşap işleri müzesi olarak hizmet veriyor.
Medresa Bou Inania:
Dar Batha’nın karşısında yer alan, MÖ: 1351–56 yılları arasında Abu Inan Faris tarafından kurulan medrese, geniş avlusu ile Marinid mimarisi örneği olduğu söyleniyor.
Zaouia Moulay Idriss II (Zaouia de Moulay Idriss): 807- 828 yılları arasında Fas’ı yöneten Moulay Idriss II tarafından yaptırılmış. Mezarı da burada yer alıyor. Daracık bir sokak arasına saklanmış bir yer burası. Kapısı ve avlusu çok renkli.
Kairaouine Cami ve Üniversitesi (Mosquee et Universite Karaouiyne):
UNESCO Dünya Mirasları Listesine Dünya’nın en eski üniversitesi olarak geçen üniversitenin avlusunu ziyaret edin. Kadınlar avlunun ortasından değil, kenarında ayrılan bölümden yürüyebiliyorlar. Ayakkabılarınızı çıkarmanız ve başınızı kaptmanız gerekiyor tabii ki. Burası zamanında üniversite olarak kullanılmış ancak aslında bir medrese olarak hizmet vermiş. Camii sadece namaz saatlerinde açık, onun dışında içine giremiyorsunuz.
Chouara Tabakhanesi:
Dünya’nın en eski tabakhanesi olarak görülen tabakhanede geleneksel metotlarla en iyi deriler işleniyor. Tabakhaneye yaklaştığınızı kokusundan anlayacaksınız. İşlenmiş deriden yapılan ürünlerin satıldığı dükkanlardan bir tanesini gözünüze kestirip, terasına çıkabilir ve tabakhaneye tepeden kuş bakışı izleyebilirsiniz. Dükkan çalışanları zaten sizi kapıdan içeri davet edecek. Ücretsiz seyir terası şeklinde pazarlama yapıp, terasta size derinin nasıl işlendiğini adeta bir rehber edasıyla anlatacaklar. Sonunda bahşiş vermeniz ya da deri ayakkabı, çanta vs. almanız gerekecek.
Place R’Cif ve Mosque R’Cif, R’Cif Square (Place Er-Rsif):
Fez’in ünlü meydanında bir sürü yeme içme mekanı bulabilirsiniz.
Endülüs Camiisi (Mosquee des Andalous, Andalusian Mosque):
Endülüs mimarisine sahip camii. Yine mozaik duvarlar, geniş avlular ile klasik bir camii.
Jnan Sbil Bahçesi (Jnan Sbil Gardens):
18. yüzyılda Sultan Moulay Abdellah tarafından yaptırılmış bahçe, Fas’ın en eski bahçesi. Fez medinaya giriş yapılan Bab Boujloud yani Mavi Kapı ile Yahudi bölgesi olarak geçen Mellah’ın tam orta noktasında ve Kraliyet sarayına komşu.
The Royal Palace (Palais Royal Dar El Makhzen): Fez’de medinayı ve Kraliyet sarayını çevreleyen surlar ve bir çok kapı var. Kraliyet sarayı da bu kapılardan Sammarin Medina Gate adlı kapıdan girer girmez karşınıza çıkacak. Malesef saraya giriş izni yok. Sadece saraya giriş yapılan işlemeli, oymalı, kocaman ve rengarenk olan bu kapalı kapıların fotoğraflarını çekmek için bile gidilmeye değer bir yer burası.
Mellah: Fez’deki Yahudi bölgesi. Kraliyet Sarayı’nın sağında kalan bölge. Ibn Danan Sinagog‘unu gördüğünüzde Mellah bölgesinde olduğunuzu anlayacaksınız.
Merenid Tombs (Marinid Tombs ya da Borj Nord): Fez Medina’nın kuzeyinde (Borj Nord’da) bir tepede kalan mezarlıklara taksi ile gidebilirsiniz. Şehrin panoramik seyr terası olarak oldukça turistik bir yer.

Fez Sur                                                                  Fez bab-i Jeloud