Girona Figueras Dali

girona-catalunya-e1443823788408

Girona,Avrupa’daki günümüze kadar en iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinden bir tanesidir.
Barcelona’nın kuzeyinde,yaklaşık bir buçuk saatlik mesafede olan bu şehri gezerken kendinizi bir ‘Game of Thrones’ sahnesinde hayal edecek ve o anları adeta yaşayacaksınız. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.
Ne kadar Barcelona‘nın etkisinde kalsa da son zamanlarda özellikle Game of Thrones sayesinde tanınmaya başlanan İspanya‘nın renki şehri Girona seyahat severlerin oldukça ilgisini çekmeye başladı. GOT‘ta Cersie Lannister‘in meşhur “Walk of Shame” sahnesinin çekildiği merdivenlerde fotoğraf çektirmek için bile binlerce insan akın akın bu şehre geliyor.Girona tamamen yaya olarak gezilen bir şehirdir.
GİRONA’DA NE YENİR?
Malum İspanyol mutfağı Dünyaca tanınan mutfaklardan biri üstüne Katalonların da yemekleri eklenince enfes bir ürün yelpazesi ortaya çıkıyor. Ünlü yemeklerin birçoğunu bulabileceğiniz gibi, Girona’ya özgü bir çok yemeği de şehrin muhteşem ambiyanslı restoranlar ve kafelerinde tadabilirsiniz. Fiyatlar Barcelona’ya göre bir hayli ucuz.


SalvadorDalí
Salvador Dali :
Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, kısaca Salvador Dalí (d. 11 Mayıs 1904 – ö. 23 Ocak 1989)
Katalan sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenen Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikan animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003’te “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Oscar adayı olmuştur.


Katalonya doğumlu olan Dalí, 711 yılında İspanya’yı fethetmiş olan Mağribiler’in soyundan geldiğini iddia etmiş, “süslü ve cafcaflı olan her şeye, lüks hayata ve doğu kıyafetlerine olan düşkünlüğünü” de “Arap kökeni”ne bağlamıştır.
Dalí hayatı boyunca, sanatıyla olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiş, bu durum kimi zaman, onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır.Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí’nin geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi arttırmıştır.
Bugün Barcelona’nın kuzeyindeki Figueras kasabasında bulunan müzesi Dali’nin hayatının en ilginç kesitlerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

teatro_museo_dali                             visita_virtual_tmd_figueres_2teatro_museo_dali