Lizbon

Outline Lisbon Portugal City Skyline with Color Buildings Isolated on White.
Atlantik Okyanusu kıyılarında uzanan Lizbon, ülkenin en büyük şehirleri arasından öne çıkıyor. Sanat eserini anımsatan taş kaldırımlar, antika dükkanlar, etkileyici köprüler ve Gotik katedraller, başkent özelliği taşıyan şehrin tarihi geçmişine ışık tutuyor. Portekiz gezilecek yerler içerisinde bulunan şehrin en eski yerleşim yeri Alfama. Geçmişi 12. yüzyıla dayanan ve Tejo Nehri arasında kurulu olan bölgede, Fas mimari tarzının izlerine rastlanılıyor. Şehre geldiğinizde öncelikle 28 numaralı tramvaya binerek, bu tarihi semti keşfetmeye başlayabilirsiniz. Elevator Santo Justa, Kaşifler Anıtı, Sao Jorge Kalesi ve Jeronimos Manastırı gibi tarihi yapıtları gezebilirsiniz. Ardından dilerseniz şehrin en güzel restoranlarından birisinde mola vererek, geleneksel Fado müziği eşiğinde leziz bir yemek yiyebilirsiniz.


Bulunduğu coğrafyanın etkisiyle özellikle Ortaçağ’’a birçok medeniyetin üzerinde hak iddia etmesine ek olarak 15. ve 16. yüzyıllardaki denizcilik faaliyetleri, 7 tepe üzerine kurulu kentin bu birikime sahip olmasının ana etkenlerini oluşturuyor. Her iki etkenden izler taşıyan mekânlarsa Lizbon gezilecek yerler listesinde sıralanmış halde sizleri bekliyor.


Lizbon gezilecek yerler listemizin ilk sırasında, Gotik tarzı mimarisindeki zarif ayrıntılarla ziyaretçilerini büyüleyen Belém Kulesi yer alıyor. Aziz Vincent Kulesi adıyla da tanınan yapı, savunma sisteminin bir parçası olarak Tagus Nehri’nin kuzey kıyısına 1514-1520 yılları arasında inşa edilmiş.
I. Manuel döneminin mimari harikası olarak anılan kule, 30 metre yüksekliğe ve 4 kata sahip. İnşasında kireç taşı kullanılan yapının hemen yanında askerlerin konuşlanması için kullanılan bir tabya bulunuyor.
Tamamlanmasından sonraki süreçte yapılan eklemelerle hem fonksiyonel hem de görsel anlamda zenginleşen kulenin en üst katına çıkarsanız, göz alıcı manzarayı seyretme olanağı bulabilirsiniz.
M.Ö. 2. yüzyıldan itibaren askeri yapılara ev sahipliği yapmaya başlayan bir tepe üzerinde yükselen São Jorge Kalesi, 11. yüzyılın ortalarında Müslümanlar tarafından inşa edilmiş.
İslami mimarisine dair önemli detayları bünyesinde barındıran kale, altın çağını ise 1147’de Afonso Henriques’in Kuzey Avrupa’dan gelen şövalyelerin desteği ile kenti ele geçirmesinden sonra yaşamaya başlamış. 1255’te Lizbon krallığın başkenti haline geldiğinde, III. Alfonso yönetim merkezi olarak kaleyi seçmiş.20. yüzyıl başına kadar askeri amaçlarla kullanılmaya devam eden yapıda, 1938-1940 yılları arasında kapsamlı restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş.


Lizbon’un en eski mahallelerinden Alfama Bölgesi‘nin geçmişi 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Kentte ağır hasara yol açan 1755’teki deprem felaketinden fazla etkilenmediği için tarihi dokusunu günümüze hiç bozulmadan taşımayı başaran yerleşim bölgesi, São Jorge Kalesi ile Tagus Nehri arasında uzanıyor.
Yamaca kurulu mahalle adını, dilimizdeki karşılığı “hamam” olan Arapça “Al-hamma” kelimesinden alıyor.
Geçmişte kadınların deniz aşırı yolculuklara çıkacak sevgililerini veya eşlerini uğurlarken söyledikleri Fado’nun çıkış noktası sayılan Alfama’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken fayans kaplı evleri görme olanağına kavuşabilirsiniz.

Lizbon gezilecek gezip görülmesi gereken en popüler 10 nokta :
Belém Kulesi, São Jorge Kalesi, Jerónimos Manastırı, Alfama Bölgesi, Santa Justa Asansörü, Lizbon Okyanus Akvaryumu, Gulbenkian Müzesi,Kâşifler Anıtı, Pedro IV (Rossio) Meydanı, Lizbon Katedrali

Lisboa6                              Lisboa2            Lisboa3