Málaga / Maleka

Málaga Endülüs
Akdenize komşu ve turistik açıdan önemli plajlara sahip olan Malaga, İspanya’nın güneydeki en büyük şehridir. Nerja’dan Manilva’ya uzanan geniş bir coğrafik alana yayılmış olan bu şehir toplamda 160km sahil şeridine sahip olan bu şehir, ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu şehirdir. Oldukça hızlı büyüyen ve muhteşem güneş ışıltısına, eğlenceli gece hayatına, unutulmaz damak tadına sahip balık restoranlarına,kültürel açıdan zengin tarihi mekanlara sahip bu şehir İspanya’nın Endülüs kısmının göz bebeğidir.
Coğrafi açıdan özel koruma bölgesiymiş gibi düşünülebilir: soğuk kuzey rüzgarlarından çevresindeki dağlarca korunur ve yılın 300 günü güneş ışığından yararlanılabilir. Doğu ve güney sahillerine sahip olduğundan her daim her kişinin zevk alabileceği farklı özellikteki plajlarının olması bu şehri daha da tercih edilir kılıyor.Müslümanlar 15. yüzyılın ortalarına kadar burada yaşamışlardır. Bu dönem boyunca Malaga, iber yarımadasının en önemli şehir merkezi olmuştur. Alcazaba yakınlarında tarihi 1065 lere dayanan ve şimdilerde arkeolojik müze olan yapı gibi bir çok tarihi kültürel zenginliklere sahiptir.19.yy boyunca soylu aile zenginleri tarafından en uğrak tatil mekanı olmuştur. Paseo de Parque (park caddesi) de sene boyunca birçok kutlamaya şahit olur ve botanik bahçesini aratmayan güzelliğiyle birçok konsere ev sahipliği yapar. Kışın her Pazar günü farklı sahne şovları izleyebilceğiniz ve değişik atmosfere sahip açık hava konserleri verilir.
Ünlü ressam Pablo Picasso’nun müze haline getirilmiş evini de ziyaret edebilirsiniz. (Tabi ünlü oyuncu Antonio Banderas’ın da bu şehirde doğduğunu unutmayın!) Doğduğu yer olan Plaza de la Merced’de ressamın hayatına dair bilgileri içeren önemli belgeleri inceleyebirsiniz. Giriş ücreti yoktur, dökümanlar ve video gösterileri de size daha bilgilendirici olacaktır.
2004 yılında açılmış olan Picasso müzesinde ondan esinlenilmiş birçok nokta görebilirsiniz. Önceleri bir saray olan müze, restorasyonlarla bugünki halini almıştır. Yapıyı dikkatle incelediğinizde kapıları ya da çatısı olsun Malagalı birçok sanatkarın fikirlerinden birer parça bulabilirsiniz. Sanki Picasso’ya teşekkür ederlermişçesine. Müzenin yapımında fonu torunları ve eşi sağlamıştır. Şaşırtıcı olan ise duvarlarda ressamın 16 yaşında yaptığı fırça darbelerinin halen izlerini görmektir. Ancak asıl şaşılacak durum ünlü ressamın tek olmadısıdır: ne öncesinde ne de sonrasında böylesine yetenekli bir ressamla karşılaşılmıştır.Kültürel bir başkent olmasının yanı sıra Malaga damak zevkine de hitab eden bir şehirdir. Malaga sakinleri yemek yemeyi bir sosyal aktivite olarak görürler ve önemli günlerini dışarda beraberce yemek yiyerek kutlarlar. Fiyat açısından da makuldur. Örneğin bir barda fiks menu 6 euro gibi bir cüzi rakamdadır. İspanya’da ‘tapas’ olarak adlandırılan küçük ekmek dilimlerinin farklı çeşitlerde mezelerle süslenmiş hali sizin için hem uygun hem de zevkli bir öğün olabilir.Malaga aynı zamanda kızartılmış küçük balık parçaları ile de meşhurdur. İster sardalya ister somon kızarttırabilirsiniz. Endülüs’ün tipik yemeklerinden biridir. Şehrin batısında bulunan El Palo mahallesinde buranın en taze ve nefis balıklarını bulabilirsiniz.

Ronda 'Hayallerdeki Şehir'                           Málaga Plaj                           Málaga Calle Larios

Ronda; Hayallerdeki şehir………
Malaga gezisinin olmazsa olmazlarından bir tanesi Ronda’dır.Malaga ilinin kuzeybatısında yer alan Ronda İspanya’nın en eski şehirlerinden bir tanesidir. Arkeolojik kazılardaki buluntular şehrin tarihinin Neolitik tarihe kadar uzandığını söylerler..Bununla beraber bu topraklardaki insanlık tarihi bundan çok daha önce başlamıştır.
Sevilla ve Malaga şehirlerinin ortasında bulunan Ronda,dağlık bir arazide olup,bu güne kadar görmüş olduüunuz tüm tarihi şehir imajını aklınızdan silip atacaktır. Şehir tamamen kendi halinde bir tarih olup,sizi günümüzden alıp eski çağlara götürecek kadar iddialıdır. İspanya’nın en eski boğa güreşi alanıda burda olup size unutamayacağınız anlar yaşatacaktır.

marbella-11     marbella3     Marbella1

Malaga’nın belkide en popiler kasabası olan Marbella,her türlü glamuru görebileceğiniz,Avrupa jet sosyetesinin vazgeçilmez uğrak yeridir. Harika plajlarının yanı sıra bir çok ünlü gece klubüne ev sahipliği yapar, çılgın Marbella partileri tatilinizin unutulmaz bir parçası olacaktır. Özellikle Puerta Banús’da geçireceğiniz zaman ve göreceğiniz muhteşem yatlar ve araçlar sizleri burda gerçekte neyin beklediğini çok iyi anlatacaktır.

Marbella2