Marakeş

Marakeş
Fas’ın masalsı atmosferini en iyi yansıtan şehirlerden biri olan Marakeş, sizi inanılmaz bir deneyime davet ediyor. Pazarları, baharat dükkanları, duvarların ardına gizlenmiş birbirinden güzel sarayları ile tadına doyulmaz bir keyif sunan bu kent, aynı zamanda modern sanat merkezleri, popüler otelleri ve dünya mutfağını yöresel lezzetlerle harmanlayan restoranlarıyla da aklınızı çelecek.
Yerel halk tarafındansa yapılarının renginden ötürü “Kızıl Şehir” olarak anılan Marakeş, Fas gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen şehir. Marakeş; Fas’ın ilk başkenti olması nedeni ile sadece ülkesi için değil, otantik havasıyla turistler için de son derece önemli bir şehirdir. Marakeş, Medina ve Ville Nouvella denilen iki farklı bölümden oluşmaktadır. Marakeş’in kalbi Medina’da atar. Çünkü Medina’nın her sokağında Fas tarihini solumanız mümkündür. Ville Nouvella denilen bölüm ise Fas’ın modern yüzünü yansıtıyor diyebiliriz. Işıklandırılmış caddeleri ve cıvıl cıvıl kafeleri ile burada da hoşça vakit geçirebilirsiniz. Fakat Fas’ın en renkli şehri olan Marakeş’i gerçekten tanımak için mutlaka Medina’ya daha fazla vakit ayırmalısınız. Zira burada UNESCO tarafından koruma altına alınmış ilk meydan olan Djemaa El Fna’yı görebilirsiniz. Kuzey Afrika’nın en büyülü şehri olan Marakeş, birçok gezginin rotasında olması gereken şehirlerin başında gelmektedir.Marakeş’e çöl iklimi egemendir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılıktır. Marakeş’i ziyaret etmek için en güzel dönem ise sonbahar aylarıdır.


Marakeş’in büyülü atmosferinde yapılacak pek çok şey bulabilirsiniz. Örneğin Djemaa El Fna meydanına giderek falcıları, yılan oynatıcılarını, sokak tiyatrocularını izleyebilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan meddahlar ve hikaye anlatıcılarının görülmeye değer olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca karnınız acıktığında damak tadınıza ve bütçenize göre bir restoranda ya da bir seyyar satıcıda karnınızı doyurabilirsiniz.
Marakeş’i anlayabilmek, bizce Marakeş sokaklarını keşfetmekten geçiyor. Bu nedenle asla trafik çilesinin olmadığı güvenli Marakeş sokaklarında insan selinin içerisine katılarak adımlarınızın size rehberlik etmesine izin vermeniz gerektiğini düşünüyoruz.
Marakeş’te bizim Kapalıçarşı’nın bir benzeri olan Souk Çarşısı bulunmaktadır. Burada da el yapımı takılardan ve deri eşyalar satan antikacılardan çeşitli hediyelikler satın alabilirsiniz. Ayrıca yorgunluğunuzu gidermek adına bir adet naneli çay içmeden de evinize dönmeyin diyoruz. Marakeş sokaklarının her bir köşesinde alışveriş yapabileceğiniz satıcılara rastlayabilirsiniz. Fakat bu satıcılardan alışveriş yaparken turist olduğunuzu fazla belli etmemeye ve mümkün mertebe pazarlık yapmaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde harcayabileceğinizden fazla miktarda para harcayabilirsiniz.
Marakeş’in Kapalıçarşısı olan Souk’dan ise Afrika’nın yerel el sanatlarının en güzel örneklerinden satın alabilir, sevdiklerinize hoş sürprizler yapabilirsiniz.


Başlıca görülecek yerler :
Koutoubia: Şehri gezmeye başladığımızda gözümüze ilk çarpan şey Koutoubia Camisi’nin büyük minaresi. Bu devasa yapı şehrin hemen hemen her yerinden görüldüğü için labirenti andıran marakeş sokaklarından kaybolmamak için büyük bir yardımcı. 12. Yüzyıldan kalma bu yapı şehrin en önemli sembolü olarak kabul ediliyor. Caminin etrafında da Koutoubia bahçeleri yer alıyor. Şehrin surlarının hemen dışındaki bu bölge turistlerin en çok rağbet ettikleri yerlerden…
Djemaa El Fna: Marakeş’e gidenlere sorarsanız hemen hemen herkes size ilk olarak aynı yerden bahsedecektir. Djemaa El Fna meydanı… Surların içinde, eski şehirde yer alan bu meydan Marakeş ruhunu en iyi hissedebileceğiniz nokta… Bu meydan başlı başına yaşayan bir organizma gibi ve hareket günün hiçbir saati eksik olmuyor. Başınızı çevirdiğiniz an ustasının enstürmanından çıkan nağmelerle dans eden bir kobra, boynunuza dolanmaya çalışan bir şempanze ya da Atlas Dağları’ndan gelen otantik yerel dansçılar görebilirsiniz. Fakat aman dikkat, yolda yürürken gözünüzün ucuyla dahi bakarsanız sizden para alana kadar peşinizi bırakmayacaklar.
Eski Çarşı: Marakeş’e gittiğinizde alışveriş yapmadan durmanız imkansız, çünkü meydanın arka bölümünden başlayan ve sur içindeki eskişehir’in neredeyse tamamını oluşturan çarşı kısmı hem ürün çeşitliliği hem de uygun fiyatlarıyla insanı içine çekiyor. İstanbuldaki kapalı çarşıyı andıran, daracık sokaklardaki dükkanlardan son derece ucuza aklınıza gelebilecek her türlü yerel ürünü bulmanız mümkün. Özellikle deri işçiliği konusunda çok başarılı olan Marakeş’in deri dükkanlarına uğramanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz.
Şehrin modern yüzü: Marakeş egzotik ile modernin bir arada bulunduğu bir şehir… Surların dışına çıktığınızda ortam hemen değişiyor ve sizi son derece modern bir batı şehri karşılıyor… Özellikle Beşinci Muhammet Caddesi üzerinde şık restoranlar, cafeler ve dünyaca ünlü markaların mağazalarına rastlamanız mümkün…

Bahia Sarayı
Fas hanedanının ihtişamını Bahia Sarayı’nda görebilirsiniz. 19. yüzyıldan kalma olan bu saray, muazzam duvar süslemeleri ve ihtişamlı mozaikleri ile gelen herkesi büyülemektedir.
Menara Bahçeleri
Fas’ı bir çöl ülkesi zannedenlerin ne kadar yanıldığını Menara Bahçeleri sayesinde gözlemleyebilirsiniz. Çünkü burada 30.000 zeytin ağacı ile doğanın tüm yeşilini yansıtan nefis bir doğa harikası ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca içi süs balıkları ile dolu olan dev havuzu da unutmamak gerekiyor.
Dar Sİ Said Müzesi
Fas’ın el işçiliği sanatında ne kadar ileride olduğunun bir kanıtıdır Dar Si Said Müzesi. Burada Fas halkının geleneksel giysilerini, çöl yaşamına ait objeleri ve Fas tarihine ait savaş aletlerini yakından inceleyebilirsiniz.
Saadian Mezarları
Marakeş’in en popüler turistik mekanları arasında yer alan Saadian Mezarları, Fas krallığına ait 100 kadar mezardan oluşmaktadır.
Majorelle Bahçeleri
Marakeş şehrinin mutlaka görülmesi gereken noktalarından bir diğer ise Jardin Majorelle. Yaklaşık yüzyıl önce Fransız sanatçı Jaacques Majorelle’in dizayn ettiği bu 13 dönümlük botanik bahçe, içindeki renkli yapı ile birlikte gerçekten de oldukça göz alıcı. Bahçenin bir diğer özelliği de Cezayir asıllı Fransız tasarımcı Yves Saint Laurent’in mezarı olarak kabul edilmesi. 1947’de aldığı bu bahçeye büyük bir tutkuyla bağlı olan tasarımcının vasiyeti gereği 2008 yılındaki ölümünün ardından külleri bu bahçeye serpilmiş…
Marakeş’in en huzurlu ve etkileyici botanik bahçesi olan Majorelle Bahçeleri, egzotik bitki türlerinden hoşlanan doğaseverlerin favorisi konumundadır. Ayrıca bahçe içerisinde yer alan İslam Sanatları Müzesi’nde de birçok prestijli sanat eserini görebilirsiniz.
Shrob Ou Shouf Çeşmesi
‘’İç ve bak’’ anlamına gelen Shrob Ou Shouf Çeşmesi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi kapsamındadır. Oryantal süslemeleri ile dikkat çeken bu tarihi çeşmeyi mutlaka görmelisiniz.
La Ville Nouvelle
Birçok Afrika ülkesi gibi, zamanında Fransız sömürgesi altında olan şehrin modern yüzünü La Ville Nouvelle yansıtıyor. Medina’nın otantik havasının aksine bu bölgeye Fransız kültürünün hakim olduğunu söyleyebiliriz. Nispeten daha modern binaları, geniş caddeleri ve Fransız tarzı kafeleri ile buranın küçük Fransa olarak inşa edildiğini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.
Medersa Ben Youssef
Endülüs – Arap mimarısının en güzel örneklerinden biri olan medresenin her köşesinde bir sanat eserine rastlayabilirsiniz. Doğu kültürünün ihtişamını ve gizemini yansıtan işlemeleri de ziyaretçilerine bir seyir zevki yaşatıyor.


Gece Hayatı / Eğlence
Marakeş’e giden herkese şehrin gündüz havası kadar, gece hayatının da yaşanıp keşfedilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Çünkü Marakeş’in gece hayatı çok hareketlidir. Fas’ın geleneksel eğlence anlayışı bir yana, burada son derece modern gece kulüplerinde sabaha kadar süren eğlencelere katılmanız mümkündür.
Marakeş’in gece hayatının kalbi Gueliz’de atmaktadır. Burada her türlü eğlence tarzına hitap eden bir bar ya da gece kulübü bulabilirsiniz.
Marakeş’in güvenli bir şehir olduğunu söylemek mümkün, ancak özellikle turistleri hedef alan yankesicilere karşı dikkatli olmanızı öneriyoruz. Ayrıca gece geç saatlerde ıssız sokaklardan uzak durmanızda da fayda vardır. Bunun dışında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

                             Marakeş                 El Badi Sarayı Marakeş                 Jemaa Al Fna Meydanı Marakeş