Fas’ta Ne Yenir..?

Fas Mutfağı

Afrika Kıtası’nda olmasının yanı sıra Akdeniz’e de kıyısı bulunan Fas, hem geleneksel lezzetlerin hem de farklı mutfakların yemeklerinin yenebildiği bir ülke. Baharatların bol miktarda kullanıldığı Fas mutfak kültürü etin de yemeklerde çok fazla görüldüğü bir mutfak.Fas’ın neresine giderseniz gidin karşınıza kesinlikle çıkacak olan yemeklerin başında couscous geliyor. Fas’ın geleneksel yemekleri arasında bulunan couscous tıpkı pilav gibi sofraların vazgeçilmez elemanlarından biri ve çoğunlukla sebze ya da pişmiş etle servis edilmektedir.

Afrika, Arabistan ve Akdeniz etkilerinin görüldüğü Fas mutfağı; ülkenin renkli geçmişini, Arap ve Berberilerin mutfak gelenekleriyle birleştirmiştir. Yüzyıllar boyunca hüküm süren hanedanlıklar sayesinde; zamanla gelişen bu etkiler, Fas mutfağının günümüzdeki belirgin tatlarını ortaya çıkartmıştır. Fas mutfağı, kullanılan baharatlarıyla meşhurdur. Usta aşçılar yemeklerin tadını belirginleştirmek için, baharatları adeta bir simyacı gibi kullanarak yemekleri aromalandırırlar.

Fas’a kadar gittiyseniz sakın Tajin yemeden dönmeyin. Tajin konik kapaklı seramik pişirme kabının adı . İçinde pişen yemek ağır ağır piştiği için çok lezzetli oluyor . Tajin kabında pişen her şeyi gözü kapalı yiyebilirsiniz . Pişman olmazsınız . Tavuktan balığa her şeyi onda pişiriyorlar ama tabii ki en yaygın olanı kırmızı et yemekleri . Etin yanına kırmızı kuru erik ya da kuru kayısı koyarak pişiriyorlar . Fırsatınız olursa her iki lezzetti de deneyin .Lokum gibi pişmiş bir et ve tatlı kuru kayısılar.
Fas’ın neresine giderseniz gidin karşınıza kesinlikle çıkacak olan yemeklerin başında ‘Couscous’ geliyor. Fas’ın geleneksel yemekleri arasında bulunan Couscous (Kuskus) tıpkı pilav gibi sofraların vazgeçilmez elemanlarından biri ve çoğunlukla sebze ya da pişmiş etle servis edilmektedir.

Tajin                           TajinKuskus

 

Tajine ve Couscous özellikle Fas halkı tarafından özellikle cuma günleri tüketilmektedir.
Ülkenin sevilen çorbaları arasında ‘Harira’ çorbası geliyor. Bu çorba Fas’ta özellikle Ramazan aylarında iftar açılırken en çok tercih edilen menülerin başında geliyor. Çorbayı Ramazan dışında bulmanız elbette mümkün ancak bunun için birkaç restoran gezmeniz gerekebilir.


Fas’ta et tüketimi oldukça yaygın. Özellikle ızgara türünde hazırlanmış etler Fas sokaklarındaki satıcılardan en lüks restoranlara kadar menülerin en gözde yemekleri. ‘Brochette’ ismi verilen şiş kebaplar ise hem pratik hem lezzetleri bir et yemek isteyenlerin mutlaka denemesi gereken yiyeceklerden. Fas’ta klasik kuzu, tavuk gibi etlerin yanı sıra dilerseniz Deve Etini deneyebileceğinizi belirtelim.
Kuru bakla ya da bezelye ezmesi ile yapılan ‘Bissara’ görünüm itibariyle humusu andıran bir çorba. Bissara üzerine kimyon ve özellikle zeytinyağı eklenerek tüketilmektedir. Bu çorba yöresel bir lezzet olduğundan özellikle Fas mutfağı üzerine hizmet veren lokantalarda bissarayı deneyebilirsiniz.
Kuzu tandır olarak adlandırabileceğimiz ‘Mechoui’ de denenmesi gereken Fas’ın geleneksel yemekleri arasında bulunuyor. Bu yemek artık ülkenin sokaklarına taşmış durumda ve kuzu tandır satan tezgahlardan taşan dumanlar nedeni ile insanlar zaman zaman sokakta yürümekte bile zorluk çekebilmektedir.

HarissaAmlou 

 

 

 

Harissa
Yemek öncesi ikram edilen ve sarımsak, acı biber, zeytinyağı ve tuz karışımından oluşan Harissa oldukça meşhurdur. Fas mutfağına damgasını vuran unsur ise; tatlı ve tuzluyu birbirine karıştırmasıdır; et yemeklerine meyve konulması oldukça sık rastlanan bir özelliktir.
Amlou
Badem ezmesi, bal ve argan yağı ile yapılan tatlı bir sürmelik.
Baghrir
Bir tür yumuşak ve sünger gibi görünümü olan krep.
Brochetta
Kömür ateşinde pişmiş, şişte et.
Harira
Sebze ya da tavuk suyuna yapılan domates ve nohutlu çorba.
Msemmen
İnce ve yağlı bir tür ekmek.
Pastilla
İçinde tavuk, güvercin veya deniz ürünleri bulunan, üzeri tarçın ve şekerle aromalandırılmış tarta.
Tagine
Et, deniz ürünü ya da sebzelerden yapılan yahni. Koni şeklinde kapağı olan özel bir güveçte pişirilir.
Tanjia
Türklerin kuyu kebabına benzeyen, güveç içerisinde uzun süre pişirilen et yemeği.
Zaalouk
Baharatlarla çeşnilendirilmiş patlıcan ezmesi.

brochettazaalouk