Fas Turları

ChauenJama Al Afna Meydanı MarakeşRabat Kasbah

Fas İmparatorluk Şehirleri Turu
Endülüs & Fas Turu
Sahara Express

Bir dönem Fransız sömürgesi olması ve Endülüs’e yakın konumu nedeniyle büyük şehirlerinde Avrupa etkisinin rahatlıkla hissedilebildiği Afrika’nın bu en otantik ve turistik ülkesi, gezilecek yerler bakımından Arap nüfusun yaşadığı Kasbahlar’ı, tarihi ve renkli Medinalar’ı, özgün pazarları ile ünlenmiş kentlerle dolu bir ülke. Ayrıca güneydeki Yukarı Atlas Dağları ve Sahra Çölü’ne açılan kasabaları ülkeye turistik anlamda çeşitlilik katıyor.Her ne kadar nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olsa da bir Akdeniz ülkesi olması nedeniyle Fas kentleri, ziyaretçilerine eğlence ve sosyal yaşam bakımından hem otantik hem de modern unsurları bir arada sunuyor.
Yaz aylarının çok sıcak geçmesinden dolayı özellikle Eylül ve Mart ayları arasındaki dönem, kentlerin barındırdıkları zenginleri tam olarak görmek için en ideal zaman

Yerel halk tarafındansa yapılarının renginden ötürü “Kızıl Şehir” olarak anılan Marakeş, Fas gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen şehir. Ülkenin ilk başkenti olduğu için Fas İslam mimarisinin en görkemli örneklerini barındıran kentte turistik açıdan en çok ilgiyi çeken mekânlar Medina (Eski Şehir) bölgesinde toplanmış. Bu bölgede renkli gece hayatının yaşandığı Jemaa el-Fnaa Meydanı’nı merkeze alarak bir gezi rotası belirleyebilirsiniz. Meydanın bitişiğindeki Kutubiye Camii’ni gezdikten sonra Halı Pazarı, Terlik Çarşısı, Mellah, Baharat Pazarı başta olmak üzere Marakeş’in dünyaca ünlü pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz. Bahia Sarayı, Sahabe Mezarları ve Marakeş Müzesi’nde kent ve ülke tarihi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Majorelle Bahçeleri’nin veya Menara Bahçeleri’nin otantik ortamında serinleyebilirsiniz.


İspanyolca’da “Beyaz Ev” anlamına gelen adını 20. yüzyıl öncesindeki mimarisinden alan Kazablanka, modern görünümünü sömürge döneminde Fransızlar’ın gerçekleştirdiği projeler sayesinde kazanmış. Endülüs’e oldukça yakın olan kentte bu çalışmaların etkilerini Muhammed V Meydanı’nda ve Twin Center’da açıkça görebilirsiniz. Alışveriş ve lüks yeme-içme olanaklarını barındıran bu bölgelerden sonra okyanusa açılan plajlarda, yerel halkın yoğun ilgi gösterdikleri kafe ve restoranlarda keyifli saatler geçirebilirsiniz. Yine bu bölgedeki kudretli 2. Hasan Camii’ni ve Muhammed V Meydanı yakınındaki Kazablanka Katedrali’ni kentin etnik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak için gezi listenize ekleyebilirsiniz. Central Market ise taze deniz ürünleri ve balık pişiricileriyle ün kazanmış.


Ülkeye adını veren Fez, geçmişte Medine ile olan ticari ve kültürel etkileşimlerinden dolayı oldukça zengin bir kültüre sahip olmuş. Günümüze kadar başarıyla korunmuş tarihi binaları sayesinde “Yaşayan Orta Çağ İslam Kenti” olarak anılan kentte alışveriş yapabileceğiniz otantik pazarları, tarihi anıtları, fotoğraf çekmekten hoşlananların ilgisini çekecek güzellikteki sokaklarıyla Fes el Bali, mutlaka görmeniz gereken bir yaşam bölgesi. Şık sokakları ve modern kafeleriyle ünlü Ville Nouvelle’ye göre oldukça ilkel olan bu bölgede, Fas’ın Orta Çağ’dan kalma tabakhaneleri faaliyet gösteriyor. Geçmişte İslami eğitiminin verildiği Medersa Bou Inania, Medersa El-Attarine eşsiz mimarileri ve manzaraları ile ilginizi çekebilecek mekânlar.

Bağımsızlığın ardından başkent ilan edilen Rabat, çeşitli medeniyetlerden miras kalmış anıtları, kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan tarihi binaları ve koloni mimarisi ile oluşmuş yapısıyla Fas’ın en önemli turistik bölgelerinden birisini oluşturuyor.

Yahudiler’in inşa ettikleri mavi badanalı binaları ve sokaklarıyla ünlenen Chefchaouen(Şafşavan), gece hayatı açısından sönük olmasına rağmen Fas’ın en popüler tatil bölgelerinden birisi olarak anılıyor. Mimari yönden eşine az rastlanan bir özgünlüğe sahip olan kentte gezginlerin görmek için öncelik verdikleri Medina Bölgesi, kent yaşamını gözlemlemek ve fotoğraf çekmek için ideal. Bu bölgedeki Plaza Uta-Hammam El isimli meydanı ve Ras El Maa’yı ziyaret ettikten sonra Kasbah’a geçip, Grandee Mosque ile tamamlayacağınız geziniz sizi alıp binbir gece masallarına götürecektir.


MarakeşFez Bab-ı Jeloud