Portekiz’de Ne Yenir..?

Portekiz MutfağıÖncelikle belirtmek gerekir ki Portekiz Atlantik Okyanusu ülkesi ve mutfağın demirbaşını deniz ürünleri oluşturuyor. Okyanus balıkları, midyeler, karides, istakoz, ahtapot ve aklınıza gelebilecek her türlü deniz ürünü Portekiz yemek kültürünün bir parçası.Lizbon, sokak marketleri ve meşhur geleneksel Portekiz mutfağı örnekleri sunan lokantaları ile 2017 yılının Avrupa’da en çok merak edilen yerleri arasında yer alıyor. Yeni seçenekler sunan Portekiz restoranlarının yanı sıra, Lizbon’da eski usul servis yapan bir çok bar ve market de bulunuyor.
Portekiz mutfağı çeşitliliğini 800 kilometrelik kıyı şeridine borçlu ve mutfağın temelini deniz ürünleri oluşturuyor. Yıl boyunca en çok tercih edilen balık türleri arasında robalo (levrek),dourada (çipura), garoupa (orfoz), atum (tuna) ve salmonetes (barbunya) bulunuyor.
Biz de sizler için Lisbon’dan ayrılmadan önce denemeniz gereken yiyecekleri listeledik.
Bacalhau – Morina Balığı
Portekiz’de yolda yürürken kokusunu alacağınız, restoranlarda menüde en çok adını göreceğiniz, marketlerde karşınıza çıkacak bu balığın adı ‘Bacalhau’ (Türkçe: Morina Balığı). Portekizliler genellikle kurutulmuş olarak satın alıp, pişirdikleri bu balığı ‘sadık arkadaş’ diye tanımlıyorlar ve Bacalhau’dan birbirinden farklı bir çok yemek yapıyorlar. Aklıma ilk gelen 3 Bacalhau yemeği şöyle: Bacalhau com Natas bir çeşit balık lazanyası olarak adlandırılabilir, yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz Brás à bacalhau kızarmış patates, çırpılmış yumurta ve Bacalhau’dan oluşan bir yemek ve üçüncüsü bir çeşit balık köftesi olan Pasteis de Bacalhau.
Lizbon merkezde bulunan Pasteis de Bacalhau dükkanında şahane peynirli bir bacalhau köfte yiyebilirsiniz

  Sardalya  Bacalhao  Serra Peyniri
Sardalya
Portekiz’in bir diğer meşhur balığı sardalya. Boyutları bizim bildiğimiz sardalyanın iki katı kadar olan balıkları tuzlayarak ve temizlemeden (sipariş edecekseniz aklınızda olsun, balığın organları dahil her şeyi duruyor) pişiriyorlar. Genelde bir porsiyonda 4-5 adet sardalya, haşlanmış patates, yeşillik oluyor ve 7-8 Euro fiyatı ile restoranlarda en hesaplı ana yemek seçenekleri arasında yer alıyor.
Lizbon’da Haziran demek yazın gelişinin kutlandığı Festas de Lisboa-Lizbon Şenlikleri, yani sokaklarda sabahlara kadar süren eğlence, müzik, dans ve sokak yemeği demek. Lizbon şenlikleri, Sardalya Festivali olarak da anılıyor ve tahmin edersiniz ki şehrin her yerinden bir ay boyunca sardalya kokuları yükseliyor. Portekiz yemek kültüründeki önemini siz düşünün ve bence gelmişken balık seviyorsanız sardalyayı denemeden dönmeyin

Queijo da Serra
Queijo Portekizcede peynir anlamına geliyor. Queijo da Serra, koyun sütünden yapılan, küçük tekerlek şeklinde, dışı kabuklu sert, içi yumuşak bir peynir. Genelde masalara yağ, ekmek ve zeytin ile beraber başlangıç olarak getiriliyor. Tadı fena değil ancak aklınızda olsun masaya sorgusuz sualsiz koydukları başlangıç tabaklarından ücret alıyorlar ve sürekli masaya gelen ve geri gönderilen tabakların ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır.

Pasteis de Belem (Pastel de Nata)
Pastel de Nata, Portekiz’de tüm pastane vitrinlerinde görebileceğiniz, milföyün içine bir çeşit muhallebi koyularak yapılan bir tatlı. Bu tatlıyı kendi özel tarifleri ile yapan tarihi Belem Pastanesi’nde yemenizi tavsiye ederim. Üzerine pudra şekeri ya da tarçın koyarak da tüketilen bu tatlının Pasteis de Belem’de fiyatı 1.10 Euro.
Eğer Belem Pastanesi’ne giderseniz: önünde uzun kuyruklar varsa eğer hızlıca ilerliyor, arkada odalar odalara açılıyor, hatta bir avlusu bile var, oturmasanız bile girip bir içeriyi görün ve eğer alayım biraz tanıdıklara götüreyim derseniz gideceğiniz günün bir gün öncesi alırsanız yolda dayanır, yoksa içinde yumurta olduğu için kısa zamanda bozuluyor.
Bolo Rei (Kral kek)
Özellikle Noel zamanı tüketilen, üzeri fındık fıstık ve şekerleme ile süslü, kral tacına benzetmeye çalıştıkları bir kek çeşidi. Yıl boyu turistik lokasyonlardaki pastanelerin vitrininde görebilirsiniz.
Pasteleria BelenBolo Rei Pastası - PortoPastel de Nata